SELSKABSMEDDELELSE nr. 1/2023
København, den 9. februar 2023
Gyldendal A/S
Intern viden
Finansielle forventninger 2023
Markedsudsigterne for 2023 er usikre, og der forventes et vanskeligt økonomisk klima.
For trade-forretningen er der følgende forudsætninger i 2023:
Bogklubber omlægges til læseklub
WAPI fokuseres på Sverige, Danmark og Finland
En omsætning af fortsættende aktiviteter, som samlet er på niveau med 2022 med fortsat gradvis forskydning fra fysisk til digital
En stram omkostningsstyring og løbende optimering.
For uddannelses-forretningen er der følgende forudsætninger i 2023:
En omsætning, som samlet er på niveau med 2022. Omsætningen påvirkes af tilbageholdenhed i offentlige budgetter, faldende elevtal og en gradvis forskydning fra fysisk til digital. Der forventes en mindre vækst fra EUD-uddannelser og Studybox
En stram omkostningsstyring og løbende optimering
Mentor har været igennem omstrukturering, og det forventes, at eksamens- og lektiehjælpsomfang normaliseres.
Baseret på ovenstående forudsætninger forventer Gyldendal i 2023:
En omsætning af fortsættende aktiviteter på ca. 700-725 mio. kr. (706 mio. kr. i 2022)
Et driftsresultat (EBIT) på 15-25 mio. kr. svarende til 2-3,5 % (12 mio. kr. i 2022)
Omstruktureringen og tilpasningen af Gyldendals aktiviteter er i stort omfang gennemført, og der forventes pt. ikke væsentlige virksomhedstransaktioner i 2023.
Gyldendal har på tre års sigt fortsat en finansiel ambition om:
En omsætningsudvikling, som er på niveau med det danske forlagsmarked
En EBIT-margin over 5 procent.
som anført i selskabsmeddelelse nr. 11 af 12. december 2022.
Det indstilles, at der ikke udbetales udbytte i 2023
Som følge af det negative økonomiske resultat i 2022 vil bestyrelsen indstille til generalforsamlingen, at der ikke udbetales udbytte til aktionærerne i år. Den langsigtede udbyttepolitik er dog uændret.
Kommende ændringer i Gyldendals bestyrelse
På dagens bestyrelsesmøde meddelte bestyrelsesformand Poul Erik Tøjner, at han ønsker at forlade sin post ved Gyldendals generalforsamling i april. Bestyrelsen foreslår næstformand Gregers Wedell-Wedellsborg som ny formand for bestyrelsen.
Nomineringsudvalget vil nu træde sammen med henblik på at indstille en ny kandidat til bestyrelsen til valg på generalforsamlingen. Kandidaten vil blive annonceret i forbindelse med selskabets indkaldelse til generalforsamling, som udsendes i marts.
Poul Erik Tøjner udtaler i den forbindelse:
---oOo---
I øvrigt henvises til årsregnskabsmeddelelse 2022, som offentliggøres umiddelbart efter denne meddelelse som selskabsmeddelelse nr. 2/2023.
København, den 9. februar 2023
GYLDENDAL A/S
For yderligere information
Adm. dir. Hanne Salomonsen kan kontaktes via kommunikationschef Niels Overgaard på no@gyldendal.dk
Vedhæftet fil